Naša ďalšia Medvedia skautka!

Členovia nášho zboru nelenia a aha, máme ďalšiu Medvediu skautku, Leu Pálešovú alebo po skautsky ZŤP z 2. oddielu skautiek Čunkšipi čokan.

Podmienky získania tohto najvyššieho programového ocenenia:

• zložená nováčikovská skúška,
  • zložený skautský sľub,
  • úspešné ukončenie skautských stupňov napredovania – Skautský chodník,
  • získanie 3 odboriek zeleného stupňa: Prvá pomoc, Táborník + jedna voliteľná odborka,
  • získanie 2 výziev: Modrý život + jedna voliteľná výzva,
  • získanie 2. stupňa ocenenia 7 ľalií.

So ZŤP sa o ocenení rozprávala s.Jane.

ZŤP, gratulujem k získaniu ocenenia Medvedí skaut! Čo z jeho plnenia bolo pre teba najťažšie?
Ďakujem ďakujem. Ak sa zamyslím tak celkovo, najviac zamakať mi dala určite odborka táborník. Bola to jedna z podmienok splnenia, pre ktoré som váhala, či mám vôbec Medvedieho skauta skúšať, no nakoniec som sa prekonala a som za to veľmi rada.

Máš nejaký zážitok z plnenia, o ktorý by si sa s nami chcela podeliť?
Je ich veľa, no keby mám vypichnúť jeden, tak sú to určite všetky dni, ktoré som strávila na chalupe môjho starkého pri plnení úloh do táborníka. Nikdy nezabudnem na pohľady, ktorými na mňa pozeral kým som mu vysvetľovala, prečo potrebujem ísť práve tam a čo za úlohy to “musím” vlastne spraviť. A taktiež nikdy nezabudnem na výraz, keď som si vypýtala hrniec na fínsku sviecu :D. Síce trochu nerozumel, načo mám postaviť rôzne prístrešky, či ohne, ale bol prvý, ktorý ma absolútne podporoval v tom, aby som tie úlohy dotiahla do úplného konca. A taktiež bol aj prvý, čo sa mi na mieste vysmial, keď sa mi niečo nepodarilo :D.

Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si si začala plniť Medvedieho skauta?
Kredit na tento nápad nemôžem dať nikomu inému ako mojej radkyni a teraz už aj vodkyni, sestre Muffin. Viem, ako raz ešte na online družinovke nám pre našu družinovú aktivitu v odborkách, predstavovala aj iné programové prvky a nezabudla ani na medvedieho skauta. Zo začiatku som bola mierne skeptická, či to zvládnem, či to vôbec dám, ale keďže sa považujem za dosť cieľavedomú osobu, povedala som si, že minimálne urobím všetko preto, aby som medvedieho skauta získala.

Si aktívnou skautkou na zborovej aj oblastnej úrovni, čomu všetkému sa venuješ?
Vrámci zboru som  členkou  družiny Surikaty, súčasťou tímu, ktorý organizuje jednodňové zborové akcie ako sú napr. Vianoce či Valentín a som členom oddielovej rady rangersko-roverského oddielu. Na oblastnej úrovni som súčasťou programového tímu, tímu pre napredovanie a som účastníčkou radcovského kurzu SPORK.

Čo znamená tvoja prezývka a ako si ju získala?
Ajajaj, to je vskutku vtipná story :D. Písal sa prvý oddielový výlet v mojom skautskom živote a ak ma pamäť neklame, išlo sa na Čertovu pec. Práve sme vystúpili na mieste z nášho autobusu, keď v tom sa ma jedna zo starších (dovtedy pre mňa nie veľmi známych) skautiek spýtala: “Počuj a prečo si ty išla zadarmo, veď nie si ešte študent?”. Na čo som ja vytiahla z peňaženky väčšiu kartičku s červeným pásom a fotkou ešte z prvého stupňa základnej školy. Doteraz si pamätám mierne zanalyzovanie, porozmýšľanie a následné skonštatovanie “Veru, tam fakt vyzeráš ako Zťp” skautky Rebeky, na ktorom sme sa obe veľmi hlboko zasmiali. Odvtedy sa to so mnou jednoducho tiahne. Oficiálny význam mojej prezývky je ale-Zjem ti puding, vďaka našej družinovej tradícii ;).

Je niečo, čo by si chcela odkázať ostatným, čo uvažujú o Medveďom skautovi?
Určite sa nebojte a choďte do toho! Tie podmienky zo začiatku nemusia vyzerať najviac lákavo, ale za ten pokus, tie zážitky a skúsenosti to fakt stojí.

Čo ďalej? Aké sú tvoje plány v skautingu ďalej?
Plánov veľa, času málo :D. Medzi moje najväčšie plány zatiaľ patrí úspešné dokončenie radcovského kurzu, dokončenie striebornej úrovni DofE, a pokračovanie aj naďalej v plnení programových prvkov ako sú odborky či výzvy, ale hlavne sa chcem aj naďalej venovať programu v podobe tvorenia skautských akcii.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor, ZŤP.