Viki je Medveďou skautkou!

Viki Schedlingová z 2. oddielu skautiek Čunkšipi čokan úspešne dokončila plnenie Medvedieho skauta. Blahoželáme!

Podmienky získania tohto najvyššieho programového ocenenia:

• zložená nováčikovská skúška,
  • zložený skautský sľub,
  • úspešné ukončenie skautských stupňov napredovania – Skautský chodník,
  • získanie 3 odboriek zeleného stupňa: Prvá pomoc, Táborník + jedna voliteľná odborka,
  • získanie 2 výziev: Modrý život + jedna voliteľná výzva,
  • získanie 2. stupňa ocenenia 7 ľalií.

S Viki sa o ocenení rozprávala s.Jane.

Viky, ahoj, blahoželáme k oceneniu Medvedí skaut! Ako sa cítiš po jeho splnení?
Ak mám byť úprimná po jeho splnení som si dosť vydýchla (bála som sa totižto, že už to do svojich 16 nestihnem). Okrem toho som na seba hrdá, že som sa prekonala a vyšla so svojej komfortnej zóny.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa vydala na cestu plnenia?
Dobrá otázka. A vieš, že už ani neviem?! U mňa to bolo od začiatku také, že spravím pár úloh, ak to stihnem, tak to stihnem, ak nie, tak nie. Až v bode, kedy mi chýbalo naozaj pár úloh a videla som aj Sveťu, ako sa jej to podarilo dorobiť som bola taká, že: „hmmm tuším by som to aj ja mohla dotiahnuť do konca“.

Je niečo, o čo by si sa s nami chcela podeliť? Zážitok, uvedomenie alebo hocičo iné?
Vieš udržať tajomstvo? A nepovieš mojej mame ako som pri robení fínskej sviece rozbila dva záhradné kamene? Veci sa majú tak, že sme mali doma len tvrdé drevo. A ako som sa tak rozhodla, že ho idem naštiepiť buchla som ho o kameň. S mojim polienkom to ani nepohlo zatiaľ čo kameň sa rozpadol na niekoľko častí. (Prepáč mami. :))

Mala si počas plnenia nejakú krízu? Chcela si to vzdať? Kto Ťa počas plnenia najviac podporoval?
Na začiatku som krízu nepociťovala vôbec. Predsa len som to nebrala moc vážne. Kríza prišla až v bode, kedy mi chýbalo prespať jednu noc pod prístreškom a ja nie a nie sa donútiť si ho postaviť (táto úloha mi chýbala asi pol roka s tým že bola posledná). Raz pršalo a bola zima, inokedy som bola príliš unavená. V tomto ma dosť nakopli baby na DOFE expedícií. Vďaka nim som sa aj nakoniec dokopala ho postaviť a prespať v ňom.

Akým činnostiam sa vrámci skautingu venuješ?
Okrem toho, že som súčasťou družinky Surikát pôsobím aj v komunikačnom a etapovkovom tíme. Nedávno som absolvovala radcovský kurz KROK a cvičnú expedíciu DOFE.

Čo by si odkázala ostatným skautom a skautkám o plnení Medvedieho skauta?
Začnite to robiť kvôli skúsenostiam a zážitkom. Nie preto, lebo niekto si ho začal robiť tak chcete ukázať, že dokážete to čo on. (To bolo aj na mňa moc hlboké.) Tak asi len dodám, že vám držím palčeky a že ste šikulky už len preto, že ste začali.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor, Viki.