Vzdelávame sa so Skillmea

Skillmea je kariérna platforma, ktorá poskytuje online vzdelávanie na Slovensku a v Česku. Vznikla na konci roka 2012 s cieľom vzdelávať ľudí v oblasti digitálnych zručností. Začínala fyzickými workshopmi, kurzami a neskôr sa uskutočnili aj bootcampy, ktoré mali pomôcť mladým nádejným startupistom naprogramovať svoj vlastný prototyp aplikácie. Ich vzdelávanie sa neskôr rozšírilo aj do ďalších oblastí ako napr. design, online marketing, foto, video, office a iné. Aktuálne sa zameriavajú na online kurzy, vďaka ktorým sa môžu účastníci pripraviť na pozície ako napr. programátor (front-end/back-end), grafický dizajnér, UI/UX dizajnér, social media manažér, PPC špecialista a veľa iných. 

Dnešným dňom je Skillmea najväčšia vzdelávacia platforma na tému digitálnych zručností, ktorá ponúka vo viac ako 300 online kurzoch know-how priamo od odborníkov z praxe, hlavne z radu firiem a agentúr.

Vzdelávanie pre mladých…

Skillmea sa snaží mladým ľuďom sprístupniť vzdelávanie, ktoré ich môže pripraviť na ich budúce povolanie. Realizovali už desiatky programátorských táborov a programátorských krúžkov a vyškolili viac ako 800 detí, ďalšie stovky počas workshopov na rôznych školách na celom Slovensku. 

V roku 2017 vydali prvú knihu zameranú na výučbu programovania pre deti v prostredí Scratch. Knihu distribuovali na každú základnú školu na Slovensku (cca 2500 škôl) s cieľom propagovať aj všetky ostatné voľne dostupné vzdelávacie materiály, ktoré učitelia môžu využiť na hodinách informatiky.

Ich úsilie o podporu vzdelávania mladých dokazuje aj to, že nám, piešťanským skautom, poskytli bezplatný prístup na ich online kurzy. To využil hlavne náš komunikačný tím, zborová rada a ďalší činovníci. 

Poprosili sme ich o hodnotenie tejto spolupráce – aké kurzy využili a čo by bolo pre ich činnosť prínosné. 

,,Napriek tomu, že nie som v programe Canva úplný začiatočník, dozvedela som sa v kurze pár noviniek, ktoré mi teraz pomáhajú pri tvorení dizajnov. Zaujal ma aj kurz o sociálnych sieťach. Pokiaľ ale nie ste úplní začiatočníci, odporúčam prvé videá popreskakovať a začať pozerať až od bodu, v ktorom sa viete naučiť niečo nové.“ (Viky, členka komunikačného tímu)

,,Ďakujem za možnosť vyskúšať si takéto profi kurzy. V aktuálnej životnej situácii by som však na relevantnejšie otestovanie potrebovala viac času, pretože som si nestihla pozrieť všetko, čo som si vyhliadla. Zaujal ma kurz o budovaní značky, o Canve, ale aj ďalšie o programoch, ktoré bežne využívam a v ktorých som sa chcela dovzdelať. Vzhľadom na fakt, že fungujeme v prostredí tretieho sektora (sme občianske združenie), ocenila by som aj kurzy zamerané na fungovanie v dobrovoľníckej organizácii, napríklad aj samotný kurz o budovaní značky prispôsobený mimo „business svet“. Alebo aj využitie programov pri riešení reálnych aktivít organizácie, možno nejaké „tipy a triky“ na prácu s konkrétnymi programami. Veľmi pozitívne hodnotím rozdelenie kurzov na kapitoly, takže si môže užívateľ vybrať konkrétne to, čo hľadá. Na stránke sa mi orientovalo jednoducho, výber i prehranie videí bolo intuitívne a prispôsobené aj menej zdatnému používateľovi.  V dnešnej uponáhľanej dobe sú pre mňa osobne prínosnejšie kratšie a viac kompaktné vzdelávacie programy, kde sa neopakuje veľakrát tá istá informácia. Časový rozsah niektorých kurzov je zrejme dimenzovaný na ich absolvovanie v rámci pracovného času a sebavzdelávania.
V každom prípade, pre mňa osobne bola táto možnosť veľmi inšpiratívna a budem vďačná za akúkoľvek ďalšiu spoluprácu.” (Jane, zborová vodkyňa)

,,Pre mňa osobne bola táto možnosť veľmi inšpiratívna a
budem vďačná za akúkoľvek ďalšiu spoluprácu”

,,Hneď som siahla po kurze v dizajnérskom programe Canva. Veľmi mi vyhovovala forma krátkych videí, pretože som si ich mohla pozerať naozaj hocikde – vo vlaku, doma… Keďže s týmto programom pracujem už niekoľko rokov a tento kurz bol určený primárne pre začiatočníkov, tak som mnohé zo základov už vedela. Niekedy som teda využila aj pretáčanie videí, aby som našla pre mňa novú informáciu. Na druhej strane som práve vďaka detailnému vysvetľovaniu prišla na nové funkcie, o ktorých som predtým nevedela a myslím si, že pre prácu komunikačného tímu sú užitočné – napr. tvorba vlastnej značky (logo, fonty, farby, šablóna dizajnov). Osobne by som uvítala kurzy v tomto programe aj pre pokročilých, kde by boli tipy, ako prakticky vytvárať dizajny a akých kritérií sa držať.
Som veľmi vďačná za možnosť vyskúšať si tento kurz a tiež si robím zálusk na mnohé ďalšie.” (Baruška, vodkyňa komunikačného tímu)

,,Nadobudnuté znalosti využil v napísaní jednoduchého skriptu, ktorý
mi vyriešil určitý problém so spracovaním dát.”

,,Pestrá paleta školení ma milo prekvapila. Zaujali ma najmä školenia z oblasti programovacích jazykov. Vybral som si kurz Python pre začiatočníkov. Školenia boli veľmi svižné a nenudil som sa pri nich. Všetko v nich bolo zrozumiteľne vysvetlené a nepreskakovali sa žiadne drobnosti. Veľmi mi pomohli práve lekcie z inštalácie a nastavení prostredí a zo základnej práce s potrebnými komponentami. Hneď po školení som nadobudnuté znalosti využil v napísaní jednoduchého skriptu, ktorý mi vyriešil určitý problém so spracovaním dát. Všimol som si, že niektoré školenia sú aj bezplatné, čo môže byť fajn, ak človek chce zistiť, či sa mu oplatí investovať do niečoho, čo by ho mohlo zaujímať, ale nevie, ako školenia prebiehajú.” (Šegi, zborový hospodár)

Použité zdroje:
https://www.startupjobs.cz/startup/learn2code
https://skillmea.sk/o-nas
https://www.facebook.com/skillmea

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *