Podujatia

Družinovky
Družinovky sú pravidelné stretnutia družín.
Je normálne, že sa mladí ľudia prirodzene zoskupujú do menších skupín. Práve do takýchto skupín, družín, je rozdelený skautský oddiel. V družine je cca 5-10 detí a každá má svoj názov, väčšinou podľa zvierat alebo rastlín. Každá družina sa stretáva raz týždenne na družinovke, ktorá sa zväčša koná v skautskom dome, ale niekedy aj na iných miestach (v čajovni, v parku,…). Družinovka trvá približne 1,5-2 hodiny, podľa uváženia radcu. Radca (radkyňa) je starší skaut, ktorý si už prešiel skautskou výchovou a snaží sa niečo nové svoju družinku naučiť. Vo väčšine družín máme aj zástupcu radcu, ktorý radcovi pomáha. Ťažiskom činnosti začínajúcich družín je splnenie nováčkovskej skúšky, to znamená, že sa deti učia skautskú prax- viazanie uzlov, rôzne druhy ohňov, morseovku, balenie batoha, správanie sa v prírode… a tiež sa oboznamujú s informáciami o skautingu- história, skautský zákon, štruktúra,… Učenie sa snažíme spraviť čo najzábavnejšou formou, prostredníctvom hry alebo závodu. Zvyšný čas družinovky sa hráme. Hry sú rôzne od obyčajnej naháňačky až po komplikované prepracované etapové hry, prostredníctvom ktorých rozvíjame rôzne stránky osobnosti detí.

Výlety a výpravy do prírody
V deťoch sa snažíme rozvíjať vzťah k prírode, preto veľa času trávime v lese a na rozličných výpravách. Na výletoch sa učíme pracovať s mapou a kompasom, zapaľovať oheň a ďalšie skautské zručnosti.

Brigády na skautskom dome
Počas roka sa snažíme zveľaďovať náš skautský dom. Maľujeme steny, dvere, montujeme nábytok, skrášľujeme si klubovne,…

Pomoc okoliu
Zapájame sa do viacerých prospešných podujatí, pomáhame svojej komunite, svojmu okoliu i prírode okolo nás.
Sadíme stromčeky, zbierame gaštany pre zvieratká, čistíme okolie prostredníctvom zbierania odpadkov. Viackrát sme sa zapojili do maľovania detských preliezačiek, pomáhame zvieraciemu útulku. Opakovane sme usporiadali benefičný koncert s kultúrnym programom a tiež sme pripravili predstavenie pre seniorov v domove. Zbierame oblečenie pre obete nepokojov na Ukrajine a každoročne sme súčasťou zbierky Deň narcisov.

Vzdelávanie
Chodíme na kurzy a školenia a snažíme sa byť stále lepšími. Viaceré kurzy pre našich členov usporadúvame sami (radcovský kurz, prvá pomoc a iné).

Propagácia a prezentačné podujatia
Sme organizácia otvorená novým výzvam, možnostiam a projektom, preto je dôležité prezentovať sa i na verejnosti. Sme súčasťou otvorenia kúpeľnej sezóny a zúčastňujeme sa i iných prezentačných podujatí.

Naše iné podujatia
Okrem spomínaných podujatí máme každý rok veľa iných, či už oddielových, alebo zborových akcií. Skautský rok začíname zahájením skautského roka, máme mnoho plánovacích stretnutí, motivačných trojdňoviek, usporadúvame šarkaniádu, oslavujeme Deň sesterstva a mnohé ďalšie.

Účasť na podujatiach iných zborov
Každoročne chodíme na futbalový turnaj do Bratislavy, na mestskú hru do Pezinka. Tak isto sa zúčastňujeme osláv sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici. Samozrejme príležitostne chodíme i na ďalšie akcie, napríklad návštevy iných zborov a iné.

VYBRANÉ PODUJATIA
Odklínanie hradu Korlátka
Dva krát do roka (na jar a na jeseň) pravidelne chodíme obnovovať a opravovať hrad Korlátka vrámci projektu Odklínanie hradov. Medzi naše činnosti patrí: odstraňovanie náletových drevín, prenášanie kameňov, domurovávanie hradieb a pomoc pri archeologických prácach.

Betlehemské svetlo
Každý rok prinášame aj do Piešťan Svetlo Vianoc. Plamienok z Betlehema prinášame na sv. omše po celom meste, pravidelne ho odovzdávame na námestí primátorovi. Na Štedrý deň si od nás môžete Svetlo odpáliť vo všetkých kostoloch, na námestí, i na sídlisku Adama Trajana.

Tábor
Letný tábor je vyvrcholením skautského roka. Dva týždne trávime na lúke, kde rozvíjame rozličné zručnosti a žijeme v súlade s prírodou.