Máme Skauta roka 2022!

Ocenenie Skaut roka v tomto roku v novom šate!

Namiesto 4 skautov roka za celú organizáciu sa Slovenský skauting rozhodol, že sa toto ocenenie bude vzťahovať už len na radcovskú vekovú kategóriu a bude sa vyberať jeden Skaut/Skautka roka za každú skautskú oblasť.

Za našu, Západoslovenskú skautskú oblasť, za rok 2022 sa ním stal Pavol Maron – Palino z nášho zboru. Gratulujeme a tešíme sa z tvojho úspechu.

Palino nie je prvým Skautom roka z nášho zboru, toto ocenenie majú aj:
Jana Janošíková, Jane – 2015
Barbora Melicherová, Baruška – 2018

S Palinom sa o ocenení rozprávala s.Jane.

Ahoj Palino, získal si tento rok ocenenie Skaut roka za Západoslovenskú skautskú oblasť. Ako si sa o tom dozvedel?
Ahojte, no to bolo celkom vtipné. Vedel som, že akurát nejak v tomto čase sa oceňuje. Ale takmer vôbec som to nesledoval. No a raz večer som, ako vždy, prišiel domov po tréningu a kukám na mobil, že čo mám toľko správ. Vidím samé gratulácie, zostal som celý zmätený, že čo sa deje. O chvíľu som pochopil, ale celkom extrémne prekvapený. :))

Prečo si, podľa teba, získal toto ocenenie?
Túto otázku som najmä ten večer, ale v podstate doteraz nevedel dostať z hlavy. A popravde stále nechápeme prečo zrovna ja. Ale keďže sa to udeľuje za radcovskú a vodcovskú činnosť, tak tipujem, že asi za vedenie mojej družiny Šakali.

Tvoju nomináciu podporila celá zborová rada 80. zboru Ginko Piešťany. Aké funkcie zastávaš v zbore?
Ooo ďakujem za podporu. :)) V zbore zastávam najmä funkciu radcu družiny Šakali, čím som aj členom oddielovej rady 1. oddielu skautov brata Runca – strieborného vlka. Ale tiež som členom etapovkového tímu, a tento rok budem aj prvýkrát v táborovom staffe, čiže robím aj nejaký ten program na zborovej úrovni.

Povedz nám o svojej družine.
Ako som už spomínal, voláme sa Šakali. Je nás celkom početne, a Šakalom radcujem už tretí rok, vlastne od vzniku družiny. Sme celkom bláznivá kôpka chalanov, ktorých skauting verím, že baví. Ale na chalanov našťastie nie som sám, pomáhajú mi všetci traja Muflóni, ako podradcovia, bez ktorých by to bolo násobne ťažšie.

V čom si, podľa teba, „ideálny radca“?
Ja rozhodne nie som ideálny radca. Myslím, že mám sa ešte čo učiť od iných, aj keď som úspešne absolvoval radcovský kurz Krok, či líderskú školu Equilibrium. A keď už, tak ideálnosť radcu spočíva práve v snahe osobného nepredovania, zlepšovania a viesť k tomuto rastu aj svoju družinu.

Pri preberaní ocenenia na Malom sneme 2023, Banská Štiavnica
Zľava: Br.Zved (oblastný vodca), br. Palino (Skaut roka), br. Prezident (zástupca oblastného vodcu)

Máš nejaký skautský vzor? Či už v radcovaní alebo tak celkovo?
Popravde asi nemám konkrétny vzor, ale inšpiruje ma snaha ľudí okolo mňa, mojich rovesníkov, starších i mladších. A či už v našom zbore alebo okolí, si myslím, že je takých ľudí bohate.

Aké výzvy a plány máš pred sebou v rámci skautingu?
Nejaké veľké plány nemám. Taká najväčšia výzva je asi ako tak úspešne viesť mojich chalanov aj naďalej, niečo zmysluplné im aj odovzdať. A tiež by som rád pokračoval a zlepšoval vytváranie etapovkového programu. A verím, že tábor sa podarí zvládnuť tiež.

Ak by si mal ty niekoho označiť za „skauta/skautku roka“, kto by to bol a prečo?
Veľa, hodne veľa ľuďom z nášho zboru a oblasti by som toto ocenenie dal. Myslím, že moho z nich robí pre skauting, či ľudí okolo seba, oveľa viac ako ja. A práve preto stále nechápem, že zrovna ja :))

Čo by si odkázal všetkým členom nášho zboru/oblasti?
Buďte sami sebou, na nikoho sa nehrajte a užívajte v pohodičke život.

Ďakujem ti za rozhovor, Palino!
Aj ja ďakujem!